Aktualności

 • Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka

   

         W tym roku po raz kolejny nasi uczniowie ochoczo włączyli się do corocznej akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna.

         Zebraliśmy mnóstwo artykułów spożywczych, środków czystości oraz artykułów gospodarstwa domowego.

         Cieszymy się, że są wśród nas osoby, którym los innych nie jest obojętny i chcą dzielić się tym, co mają z ludźmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

         Dziękujemy!

  Monika Cieślar-Greń

   

                    

 • Z wizytą w teatrze i książnicy

  3 grudnia czwartoklasiści wraz z siódmoklasistami po raz kolejny mieli okazję spotkać się ze sztuką.

         Uczniowie klas 4 obejrzeli pełne przygód, humoru i tajemnicy przedstawienie                 pt. W krainie Narnii. Lew, czarownica i stara szafa. Po spektaklu dzieci porozmawiały ze znanymi aktorami TVN-owskiego serialu, z którymi mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymały autografy.

         Uczniowie klasy 7 mogli z kolei zagłębić się w fredrowskiej komedii pt. Zemsta. Przedstawienie wzbogaciła dynamiczna muzyka skomponowana przez braci Golców.

         Obie grupy uczestniczyły także w warsztatach zorganizowanych w Książnicy Cieszyńskiej.

         Naszą wycieczkę uatrakcyjnił spacer po Wzgórzu Zamkowym, rynku oraz odwiedzenie Studni Trzech Braci. W cieszyńskim powietrzu mogliśmy poczuć klimat bożonarodzeniowy, patrząc na pięknie ustrojoną choinkę oraz jarmark świąteczny.

   

  Magdalena Staniek, Monika Cieślar-Greń

 • 04.12.2018

  Moduł Filia Iskrzyczyn został zmodyfikowany

 • Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

   

         29 listopada cztery uczennice z klas VII i VIII reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej W ojczyźnie ma się przeszłość i przyszłość, który odbył się w Zespole Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.         

         Niezwykle istotny dla polskiej poezji wątek patriotyczny zaakcentowały:

  Agata Pasterny, która zajęła 1 miejsce, Marta Haratyk, Faustyna Nawrat oraz Kamila Wojtyczko.

  Serdecznie gratulujemy!

   

  Magdalena Staniek, Monika Cieślar-Greń

   

 • „Segreguj odpady , bez Ciebie Ziemia nie da rady!”

  „Segreguj odpady , bez Ciebie Ziemia nie da rady!”

  Zachęcamy wszystkich do segregacji odpadów opakowaniowych. Przed budynkiem dużej i małej szkoły w Dębowcu stanęły piękne, nowe kosze służące do segregacji odpadów opakowaniowych. Dbajmy wspólnie o to, aby nasze otoczenie było czyste i przyjazne dla środowiska. Segregacja odpadów to tylko kwestia dobrego nawyku. Razem możemy więcej!

              Serdecznie dziękujemy p. Waldemarowi Jakubiec za ufundowanie pojemników na odpady opakowaniowe i sfinalizowanie całego przedsięwzięcia.

 • Wyjazd do kina ósmoklasistów

  5 listopada uczniowie klas 8 obejrzeli adaptację słynnej powieści Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303” w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Film, którego premiera odbyła się w sierpniu tego roku, ukazał niezwykłą odwagę i doskonałe umiejętności polskich lotników w okresie II wojny światowej.

         Mimo że wojna została wyidealizowana, warto było uczestniczyć w tej niecodziennej lekcji historii, zobaczyć widowiskowe walki powietrzne Polaków w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi, zwłaszcza w listopadowym czasie, który sprzyja refleksjom związanym z patriotyzmem.  

   

  Monika Cieślar-Greń, Magdalena Staniek

   

 • Spotkanie ze sztuką klas 5

   

         29 października piątoklasiści uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie oraz Książnicy Cieszyńskiej. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć adaptację obowiązkowej lektury szkolnej pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Spektakl uatrakcyjniły dynamiczne układy taneczne oraz fragmenty oryginalnej, bardzo ciekawej muzyki węgierskiej.

         Po obejrzeniu przedstawienia dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „O książce w starożytności” zorganizowanych przez Książnicę Cieszyńską. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, a następnie własnoręcznie wykonali tabliczki gliniane i próbowali odwzorować jedną z najstarszych na świecie odmian pisma – pismo klinowe.

         Piątoklasiści wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę związaną z lekturą oraz rozwojem pisma. Po raz kolejny doświadczyli magii teatru, który zawsze dostarcza innych, fascynujących przeżyć.

   

  Monika Cieślar-Greń

 • Wycieczka klas 4 do Warowni w Pszczynie

  Warownia Rycerska w Pszczynie

   

  W dniu 29 października br. klasy czwarte z gminy Dębowiec, udały się na wycieczkę naukową do Warownii Rycerskiej w Pszczynie. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii poświęconej średniowieczu. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat między innymi życia codziennego, architektury, odzienia oraz uzbrojenia w tej epoce.

  Uczniowie mieli możliwość przymierzenia strojów mieszczańskich oraz  skompletowania zbroi rycerskiej. Następnym punktem wycieczki był wykład o uprawie i żywieniu w tamtych czasach, połączony z formowaniem ciasta chlebowego i jego wypiekiem. W czasie oczekiwania na gotowe chlebki był czas na posiłek, po którym udaliśmy się na plac zewnętrzny warowni, gdzie uczniowie chętnie skorzystali z placu zabaw.

  Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiedzy na temat średniowiecza.

   J.Maciałowicz

   Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: B. Szczypka, A. Kania, R. Ciężkowska, E. Gburek, J. Feber-Zawada, J. Maciałowicz

  Zdjęcia z wycieczki znajdują się w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY

 • Dopalaczom mówimy NIE

  Dopalaczom mówimy NIE

   

   

  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie
  z policjantem p. Ireneuszem Brachaczkiem, który poprowadzi prelekcję pt. Stop dopalaczom
  w dn. 21 listopada o godz. 16:00 w naszej szkole. Następnie w klasach odbęda się zebrania z rodzicami. 
 • Dla Niepodległej

  Dla Niepodległej

  W tym roku świętujemy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. W związku z tym serdecznie zapraszamy rodziców i uczniów na wspólne świętowanie, które odbędzie się 10 listopada (sobota) w godz. 11:00-13:30 w naszej szkole. Przebieg uroczystości obejmuje program artystyczny, występy zespołu wokalnego oraz atrakcje dla uczniów. 

  Poniżej został rozpisany rozkład jazdy autobusów:

  1. Ogrodzona Bloki godz. 9:00  

  Ogrodzona Spółdzielnia

  Kostkowice Dwór (muszą podejść na ten przystanek) godz. 9:05

  Kostkowice Kępa godz. 9:10

  Łączka (muszą podejść pod GOK w Łączce) godz. 9:15

  Iskrzyczyn Centrum ( muszą podejść wszyscy z góry) godz. 9:20

  Dębowiec Centrum

  2. Krasna godz. 9:40

  Gumna 9:45

  Kostkowice Centrum 9:50

  Dębowiec Centrum

  3. Simoradz Plaskowiec godz. 10:10

  Simoradz Harenda  godz. 10:15

  Herstówki godz. 10:20

  Dębowiec Centrum 10:30

   

  Powrót do domu:

  1. Dębowiec Centrum godz. 13:30

  Iskrzyczyn Centrum 

  Łączka GOK

  Ogrodzona Spółdzielnia

  Ogrodzona Bloki

  2. Dębowiec Centrum godz. 14:00

  Herstówki

   Simoradz Harenda

  Simoradz Plaskowiec

  3. Dębowiec Centrum godz. 14:20

  Kostkowice Centrum

  Gumna

  Krasna

   

   

 • Październik miesiącem zwierząt

  Październik miesiącem zwierząt

  Do końca października br. trwa zbiórka kasztanów oraz karmy suchej i mokrej dla psów i kotów żyjących w schronisku. Powoli zbliża się zima, więc pomóżmy zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas. Z góry serdecznie dziękujemy za wszystkie przyniesione dary.

                                                                           

                                                                                                                                                               Klaudia Wójtowicz

 • Akcja - Segregacja

  W tym roku przypada 25 lecie prowadzonej akcji edukacyjno–ekologicznej pod nazwą „Sprzątanie Świata.” W związku z tym, uczniowie naszej szkoły wraz z filiami, brali udział w segregacji odpadów opakowaniowych w wybranych miejscach na terenie całej  gminy.  Po raz kolejny chętnie zbierali i segregowali odpady opakowaniowe. Zastanawiali się także, jak długo rozkłada się reklamówka, kartonik po mleku, plastikowa butelka lub wyrzucony papierek po cukierku.  Z kolei uczniowie klas młodszych jak co roku przygotowali piękne plakaty i hasła promujące tegoroczną kampanię. Dodatkowo w szkole pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Dębowiec przeprowadzili bardzo ciekawe warsztaty pt.: „Co można zrobić ze zużytą oponą samochodową?”. Każda klasa w naszej placówce brała udział w zajęciach, w czasie których uczniowie ze zużytych opon przygotowywali wygodne i bardzo miłe w dotyku pufy, które do dzisiejszego dnia zdobią nasze sale lekcyjne oraz korytarze. Serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                              

                                                                                                                                                               Klaudia Wójtowicz

   

 • Naukowa strona Krakowa

  Naukowa strona Krakowa

  Uczniowie klas 8  wzięli udział w jednodniowej wycieczce naukowej do Krakowa. Podzieleni  na grupy spędzili kilka godzin w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie uczestniczyli w eksperymentach fizycznych poznając w praktyce prawa rządzące naturą. Szczególne zainteresowanie wzbudziły: duża platforma równowagowa, półkule magdeburskie, krzywe zwierciadła, Trójkąt Bermudzki oraz kołyska Newtona.               

  Dodatkowo, w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie, wzięli udział w warsztatach na temat ginących gatunków zwierząt i ich ochrony. W czasie zajęć uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. liczby ginących gatunków na powierzchni ziemi, przyczyn znikania gatunków z powierzchni ziemi czy też ilości gatunków  gatunków  objętych ochroną w krakowskim zoo. Mieli możliwość poobserwowania m.in. pandy małej, marabutów afrykańskich, pingwinów Humboldta, żyraf Rotshilda, tygrysa amurskiego, szympansów, mandryli, lemurów oraz jednej z najmniejszych małp świata jaką jest tamaryna białoczuba. Małpka ta jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wymarciem. Uczniowie  wzbogacili także swoją wiedzę  dotyczącą  roli,jaką pełnią ogrody zoologiczne oraz jaki dokument pozwala ogrodom zoologicznym na nabycie i hodowlę danego gatunku.

   

                                                                                                                                               Halina Kuś

                                                                                                                                                Klaudia Wójtowicz

   

 • Drugie śniadanie

  Drugie śniadanie do plecaka. Dlaczego jest takie ważne?

  Uczeń szkoły podstawowej spędza w szkole średnio więcej niż 5 godzin dziennie. Czas powrotu do domu wydłużają dojazd, pobyt w świetlicy czy dodatkowe zajęcia, dlatego dziecko w wieku szkolnym przynajmniej jeden posiłek musi spożyć w szkole. Każdy uczeń powinien zatem przed wyjściem z domu spakować do plecaka dodatkowy posiłek – drugie śniadanie. Powinno być pożywne, a jednocześnie estetyczne i łatwe do zabrania na wynos.

  drugie-sniadanie

  Posiłek ten powinien zostać zjedzony maksymalnie po upływie 4 godzin od pierwszego śniadania. Będzie to cenna i potrzebna dawka energii i składników odżywczych po intensywnej pracy umysłowej i wysokiej aktywności fizycznej, która przywróci dziecku siły i poprawi sprawność intelektualną. Pamiętajmy, że nawet najobfitsze śniadanie spożyte w domu nie zaspokoi zapotrzebowania dziecka na podstawowe składniki odżywcze przez cały czas spędzony przez nie w szkole.

  Tymczasem pojawiający się głód może powodować zmniejszenie koncentracji, osłabienie aktywności umysłowej, spadek aktywności fizycznej czy rozdrażnienie. Dziecko może częściej sięgać po słodycze i spożywać posiłki zbyt obfite. Efektem tego będzie dostarczanie organizmowi nadmiernej ilości kalorii, cukru i tłuszczu, które sprzyjają nadwadze i otyłości.

  Do plecaka na drugie śniadanie

  Aby zaspokoić potrzeby młodego organizmu, drugie śniadanie powinno zawierać:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe, np. chleb żytni, orkiszowy, graham, makarony razowe, ryż brązowy, różnego rodzaju kasze (jaglana, kuskus razowy, pęczak itp.), płatki owsiane, jęczmienne, żytnie,
  • warzywa i/lub owoce – świeże, sezonowe lub/i suszone niedosładzane i niesiarkowane,
  • produkty białkowe – np. ser twarogowy półtłusty, serek twarogowy ziarnisty, jogurt naturalny 2% tłuszczu, jajka, nasiona roślin strączkowych (soczewicę, ciecierzycę, fasolę, groch itp.), opcjonalnie: chude mięsa pieczone/duszone,
  • dobre tłuszcze – np. olej rzepakowy, nasiona słonecznika, dyni, sezamu, orzechy, migdały, masło min. 82% tłuszczu mlecznego w ograniczonej ilości.

  Wzorcowe drugie śniadanie powinno składać się z trzech elementów z wykorzystaniem wyżej wymienionych składników:

  1. kanapek lub sałatki warzywnej/owocowej albo kaszy z owocami/warzywami itp.,
  2. warzyw i/lub owoców pokrojonych w cząstki bądź słupki,
  3. napoju – wody lub herbaty z suszonych owoców bądź świeżo wyciskanych soków owocowych, warzywnych, owocowo-warzywnych.

  Drugie śniadanie nie musi być pracochłonne w przygotowaniu i trudne do zabrania na wynos. Dzień wcześniej, wieczorem, można przygotować potrzebne składniki. Natomiast do zapakowania drugiego śniadania idealnie sprawdzą się śniadaniówki i plastikowe pojemniczki.

  Propozycje dań na drugie śniadanie do szkoły:

  • kasza jaglana z owocami, jogurtem naturalnymi i migdałami, marchewka do chrupania, woda mineralna,
  • naleśnik pełnoziarnisty z twarogiem i warzywami, nektarynka, woda mineralna,
  • sałatka owocowa z otrębami, jogurtem naturalnym i pestkami dyni, papryka czerwona do chrupania, woda mineralna,
  • kanapki pełnoziarniste z pastą z ciecierzycy i warzywami, pomidorki koktajlowe, jabłko, kefir naturalny do picia.

   

  Źródło: https://dziecisawazne.pl/obowiazkowy-posilek-ucznia-drugie-sniadanie-plecaka/

 • Dzień Języków Obcych

  Dzień Języków Obcych

  W dniach 2 i 3 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach językowych w ramach Dnia Języków Obcych obchodzonych corocznie 26 września.

  Dla klas 1- 6 quizy i konkursy w języku angielskim przygotowały nauczycielki: Joanna Heller i Aleksandra Żebrok. Klasy 7, 8 oraz oddziały gimnazjalne brały udział w konkursach przygotowanych w językach angielskim i niemieckim przez panie: Joannę Maciałowicz i Iwonę Wiencek - Machałę.

  Wszystkie zadania i prezentacje przygotowane dla uczniów miały na celu przybliżenie kultury krajów anglo- i niemiecko- języcznych, poszerzenie wiedzy na ich temat oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych.

  Do zobaczenia za rok!

 • CYBERNAUCI - CYBERPRZEMOC

  CYBERNAUCI - CYBERPRZEMOC

  Zastanawiasz się, jaki jest wpływ gier komputerowych i Internetu na rozwój i zachowanie Twojego dziecka?

  Odpowiedzi pomagą znaleźć specjaliści podczas szkolenia Cybernauci-Cyberprzemoc, które odbędzie się 24.10.2018r. o godz. 16:00 w naszej szkole.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. 

 • Samorząd Uczniowski - kampania wyborcza!

  Samorząd Uczniowski - kampania wyborcza!

   Zdecydowany? Gotowy?

  No to zaczynamy Twoją kampanię wyborczą w wyborach do Samorządu Uczniowskiego (SU).

  Masz zapał do pracy i chęć zmieniania rzeczywistości?

  Krok 1. Lista Poparcia Kandydata do Samorządu Uczniowskiego

  Krok 2. Twój plakat wyborczy
   

  ZŁOTE ZASADY KANDYDATÓWsmiley

  Pokaż, czemu ma to służyć.
  Zanim zaczniesz przekonywać innych o swoich racjach, zapoznaj się z opinią i potrzebami innych. Porozmawiaj z innymi uczniami szkoły – dowiedz się, jakie są ich oczekiwania wobec pracy zarządu. Zbierz informacje (np. przez internet), jakie pomysły na działania mają uczniowie innych szkół. Zastanów się, jakie posiadasz zasoby i czego potrzebujesz do realizacji swoich pomysłów. Zaopatrz się w mocne argumenty – to pomoże odeprzeć głosy sceptyków i osób chcących ciebie zniechęcić.

  Czego się domagasz? Przygotuj program wyborczy.
  Zastanów się na czym zależy ci najbardziej, co chcesz osiągnąć i dlaczego? Twój program powinien być atrakcyjny, ale też realny – unikaj obiecanek bez pokrycia. Postaraj się, aby różnił się on od standardowych programów. Oryginalne pomysły to często klucz do zwycięstwa.

  Opisz siebie i swoje mocne strony.
  Napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach. Zastanów się, co wyróżnia ciebie od innych kandydatów i opisz to jako jeden z twoich atutów. To pomoże ci wybić się nad gąszczem innych kampanii.

  Pozyskaj sojuszników. Powołaj swój sztab wyborczy.
  Pomyśl, kto może pomóc w realizacji twojej kampanii. Poproś najbliższych znajomych o wsparcie przy pozyskiwaniu wyborców i promocję twojej osoby.

  Przeprowadź atrakcyjną kampanię.
  Reklamuj swój program wyborczy na ciekawych i przyciągających wzrok plakatach, przygotuj ulotki, które rozdawać będą twoi znajomi. ​

  PAMIĘTAJ!

  Wybory to nie jest konkurs popularności – po prostu pokaż, że potrafisz zrobić najlepiej to, co jest w szkole do zrobienia po to, by stała się ona miejscem, w którym z przyjemnością spędzacie czas.wink

  Opiekun Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019-P. Aleksandra Żebrok

   

 • Informacja dla rodziców

  Informacja dla rodziców

  Dnia 12 września 2018r. odbędzie się zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej w Dębowcu:

  - kl. I - III godz. 15.30,

  - kl. IV - VIII godz. 17.00.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

 • Startujemy w nowy rok szkolny 2018/2019

  Startujemy w nowy rok szkolny 2018/2019

      W poniedziałek 3 września 2018r. po wakacyjnej przerwie w Szkole Podstawowej w Dębowcu odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Tradycyjnie, w tym szczególnym dniu głos zabrała Pani Dyrektor - Katarzyna Rymar. Gorące słowa powitania skierowała do wszystkich uczniów, rodziców, pracowników szkoły. Przedstawiła organizację roku szkolnego i poinformowała o zmianach w gronie pedagogicznym. W dalszej części przemówienia zwróciła się do uczniów, którym życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po przemówieniu Pani Dyrektor uczniowie klas II, pod okiem p.M.Cieślar i p.R.Wojnar, powitali nas słoneczną piosenką, recytowali wiersze i zaprezentowali taniec, który wzbudził zachwyt i wywołał uśmiech na naszych twarzach. Część artystyczna pozwoliła powspominać nam miłe chwile, ale również przypomniała o czekających na nas obowiązkach. Przed zakończeniem oficjalnej uroczystośći głos zabrała p. Joanna Michalska, która wraz z rozpoczęciem roku szkolnego objęła funkcję wicedyrektora szkoły. Z tego tytułu życzymy Pani wiele zapału, sił i satysfakcji z realizacji zawodowych zamierzeń.

      "Tysiące szkół , tysiące klas                                                                                                                                                                                                Rozwarło swoje bramy...                                                                                                                                                                                                    Do wspólnej pracy stańmy dziś.                                                                                                                                                                                      Uwaga - ZACZYNAMY!"                                                        

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 3 września 2018 r.  o godz. 10.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
  ul.Szkolna 3
  43-426 Dębowiec
 • 33 8562227
  530 43 16 04

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 1015094