• Sprawozdanie z uroczystości

•

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Dębowcu wraz z filiami zaplanowano na 2 czerwca 2018 roku i poprzedzono szeregiem działań uczniów,  nauczycieli oraz rodziców. W naszej szkole oraz filiach organizowano prelekcje, prezentacje, różnorodne konkursy skupione wokół tematyki patriotyzmu, a także bohaterów skoku spadochroniarskiego dokonanego nocą 16 lutego 1941 roku na dębowiecką ziemię.

W dniu 2 czerwca nasza szkoła przybrała biało – czerwone barwy, aby wspólnie móc przeżywać niezwykłą, jedną z najważniejszych chwil w historii naszej szkolnej społeczności. Salę gimnastyczną wypełniły poczty sztandarowe reprezentujące różne instytucje kulturalno– oświatowe.

Zebranych przywitała pani wicedyrektor Danuta Jankowska. Uroczystość uświetniły przemówienia gości, które rozpoczął najstarszy z żyjących obecnie Cichociemnych, kpt. Aleksander Tarnawski. Głos zabierali również: Stanisław Szwed – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mjr Tomasz Mika z Jednostki Wojskowej „GROM”, Danuta Kożusznik – radna Sejmiku Wojewódzkiego,  Katarzyna Rymar – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowcu, Tomasz Branny – wójt gminy Dębowiec oraz Bronisław Brudny – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Gminy Dębowiec.

W podniosły i uroczysty nastrój wprowadziła nas Orkiestra Dęta „Cieszynianka” pod batutą Franciszka Widnica.

Następnie wójt gminy, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Gminy Dębowiec oraz przewodnicząca Rady Rodziców Izabela Bilich przekazali sztandar szkoły dyrektorowi naszej placówki – Katarzynie Rymar. Później symbol najwyższych wartości złożono na ręce uczniów klas siódmych: Dawida Nawrata – chorążego pocztu sztandarowego, Żanety Balcar i Julii Urbaś –asystów. Następnie osoba prowadząca ceremoniał Alicja Kania przystąpiła do prezentacji sztandaru.

Kulminacyjnym punktem ceremoniału przekazania było poświęcenie sztandaru przez księdza, proboszcza Parafii Rzymsko – Katolickiej im. Św. Małgorzaty w Dębowcu – Jerzego Gila oraz księdza Marcina Ratki-Matejki Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Skoczowie.

Końcowym elementem ceremoniału było ślubowanie uczniów – przedstawicieli 25 oddziałów Szkoły Podstawowej w Dębowcu wraz z filiami w Iskrzyczynie, Ogrodzonej i Simoradzu, które poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kamila Szendzielarz. Zakończyło się ono premierowym odśpiewaniem hymnu szkoły.

Kolejną część uroczystości stanowił program artystyczny stworzony przez Natalię Szewczyk. Zaprezentowało się w nim około stu uczniów. Przybliżył on historię szkoły, jej działalność i dorobek oraz losy Cichociemnych splecione z dziejami naszej placówki i lokalnej społeczności. Historia szkoły, począwszy od 1807 roku do czasów nam współczesnych, została opowiedziana przez uczniów w formie pantomimy. Przeplatały ją występy szkolnego chóru jak i muzyczne oraz recytatorkie popisy laureatów Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej Piosenką i Wierszem o Polsce.

Występ artystyczny zakończyły pieśni patriotyczne zaśpiewane przez chór naszych nauczycieli pod batutą Tadeusza Kraszewskiego.

Oprawa plastyczna sali gimnastycznej jak również innych szkolnych pomieszczeń wprowadziła przybyłych gości w nastrój zadumy i refleksji wynikających z powagi przeżywanej uroczystości. Powstałe różnorodne elementy scenografii,za sprawą Doroty Don, nawiązywały tematycznie do krajobrazu naszej Małej Ojczyzny oraz wydarzenia historycznego, jakim było pojawienie się w Dębowcu Cichociemnych.

Ta uroczystość na zawsze połączyła losy Cichociemnych z naszą szkolną społecznością.

Magdalena Staniek, Monika Cieślar-Greń