• OBCHODY DNIA PATRONÓW SZKOŁY

• Dnia 14 lutego br. w  naszej szkole już po raz drugi odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patronów Szkoły. W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością wyjątkowi goście, a wśród nich m. in.: przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, Związku Kombatantów, członkowie organizacji historycznych, patriotycznych i wojskowych.

Obchody rozpoczęły się o godz. 9:30 od prelekcji Sławomira Snopka, który przedstawił fotorelację i wspomnienia z uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Cichociemnym i Lotnikom w Brindisi na południu Włoch.

Na samym początku akademii wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i szkolny, krótkie przemówienie wygłosił pan wójt. Następnie przypomniano kim byli Cichociemni i jak ważną rolę odegrali w historii wojskowości oraz naszej Małej Ojczyzny. Później wyświetlono krótki filmik z udziałem pana Aleksandra Tarnawskiego, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w tegorocznych obchodach, jednak zapewnił o swojej pamięci, a także zaprosił na przyszłoroczną uroczystość, w czasie której będziemy świętowali 80 rocznicę Zrzutu Cichociemnych, a także Jego setne urodziny.

Poniżej zdjęcia z pierwszych obchodów patronów szkoły, w której uczestniczył pan Aleksander Tarnawski

W dalszej części uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i historycznej, chór odśpiewał pieśń zatytułowaną „Modlitwa obozowa”, obejrzeliśmy także materiał filmowy o Adolfie Pilchu – Cichociemnym Ziemi Cieszyńskiej, pochodzącym z pobliskiej Wisły. Na samym końcu uroczystości uczniowie z klasy 6A zaprezentowali  wojskową musztrę oraz ogłoszono listy laureatów Konkursu Wiedzy Historycznej o Cichociemnych i  Konkursu Ortograficznego.

Obchody zakończyła krótka prelekcja na temat I Zrzutu Cichociemnych oraz złożenie hołdu pamięci pod pomnikiem Cichociemnych przez gości i delegacje uczniowskie.