•                                                 Podsumowanie realizacji projektu unijnego:

"Wyższe kompetencje - mój sukces
        w przyszłości. Kompleksowy system wsparcia 4 szkół Gminy Dębowiec”

w zakresie przedmiotu chemia

Dobiegł końca projekt unijny „Wyższe kompetencje - mój sukces w przyszłości. Kompleksowy system wsparcia 4 szkół Gminy Dębowiec”, w ramach którego realizowane były m.in. zajęcia pt. ,,Chemia metodą eksperymentu". Przez prawie dwa i pół roku uczniowie klas siódmych i ósmych, mogli w sposób praktyczny, czyli laboratoryjny, sprawdzić się w roli naukowców. Było to możliwe dzięki wspaniale wyposażonej ze środków unijnych pracowni  w  nowe meble, sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, bo pozwalały kształtowaćw nich indywidualną ciekawość poznawania procesów chemicznych, które towarzyszą nam w życiu codziennym, a często są niedostrzegane. Na tych spotkaniach nasi młodzi chemicy produkowali perfumy, kremy, świece, kryształy poznawali właściwości pierwiastków, kwasów, zasad i soli. Wykonywali wiele spektakularnych doświadczeń, a następnie analizowali zachodzące reakcje i wyciągali wnioski.

Nadrzędnym celem tych zajęć, było rozbudzenie w uczniach ciekawości przyrodniczej i zainteresowania naukami ścisłymi. Uczniowie poczynili postępy w nauce, co przełożyło się na lepsze wyniki na lekcjach chemii.

Jestem pewna, że kreatywna forma tych zajęć daje najlepsze efekty kształcenia, a wiedza zdobyta w ten sposób na pewno utrwali się w pamięci uczniów. Myślę, że mimo, iż projekt się skończył to instynkt poznawczy naszych uczniów będzie się dalej rozwijał i nasze spotkania będziemy kontynuować.

Inga Majka