Szkolny Klub Cichociemnych
Od listopada 2019 roku w naszej placówce działa Szkolny Klub Cichociemnych, którego celem jest aktywne włączanie młodzieży w lokalne, ale jakże istotne uroczystości związane z losami Cichociemnych.
Dotychczas przeżyliśmy kilka bardzo ważnych wydarzeń, które na zawsze splotły losy naszej szkoły z tymi bohaterami.
Pierwszym i zarazem najistotniejszym zdarzeniem była ceremonia nadania imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Szkole Podstawowej w Dębowcu wraz z filiami w Iskrzyczynie, Ogrodzonej i Simoradzu oraz przekazanie sztandaru. Miało to miejsce 2 czerwca 2018 roku i było poprzedzone szeregiem prelekcji, prezentacji i konkursów skupionych wokół tematyki patriotycznej, a także bohaterów – patronów szkoły: Stanisława Krzymowskiego, Józefa Zabielskiego i Czesława Raczkowskiego skoku spadochronowego dokonanego nocą 16 lutego 1941 roku na dębowiecką ziemię. Uroczystość uświetniło między innym przemówienie najstarszego z Cichociemnych, kpt. Aleksandra Tarnawskiego, który już rok wcześniej zaszczycił nas swoją obecnością. Przy okazji obchodów 75 rocznicy Pierwszego Zrzutu. Od tego momentu stał się przyjacielem i honorowym gościem naszej szkoły; odwiedził ją już kilkukrotnie, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Odtąd co roku w połowie lutego obchodzimy Święto Patrona Szkoły, by upamiętnić rocznicę pierwszego zrzutu. W czasie tych obchodów w ubiegłym roku zorganizowano między innymi I Gminny Konkurs Wiedzy o Cichociemnych, a także liczne konkursy plastyczne, ortograficzne, sprawnościowe itp.
W zeszłym roku nasza szkoła przystąpiła również do projektu zatytułowanego „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Realizując projekt, podjęto w szkole wiele zadań, jedynym z nich było przeprowadzenie I Gminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Nasze starania zaowocowały otrzymanie Certyfikatu Szkoły Młodych Patriotów.
Kolejnym ważnym wydarzeniem były obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które miały miejsce w sobotę 10 listopada. Odbyła się wówczas szkolna akademia, Koncert Pieśni Patriotycznej oraz Piknik Rodzinny. Po akademii wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik Cichociemnych i pamiątkową tablicę, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Posadzono również dwa Dęby Niepodległości przy budynku szkoły.
W tym roku szkolnym delegacja uczniowska wraz ze szkolnym pocztem sztandarowym złożyły hołd pamięci pod pomnikiem Cichociemnych oraz tablicą pamiątkową z okazji świąt listopadowych.
W najbliższym czasie planujemy kolejne działania, które będą miały na celu kultywowanie pamięci o Cichociemnych. Będzie to między innym kolejny już Dzień Patrona Szkoły, a także konkursy o tematyce patriotycznej. Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia w nich udziału i poszerzania swojej wiedzy o naszych patronach.
1 listopada - pamiętamy o Zmarłych.
W przeddzień Święta Zmarłych delegacja uczniowska wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Rymar, złożyła wieniec oraz zapaliła znicz na grobie płk Aleksandra Tarnawskiego na Nowym Cmentarzu Parafii Św. Stanisława w Starym Bielsku. ( 3 zdjęcia - Bielsko)
Znicz pod pomnikiem Cichociemnych w Dębowcu zapaliła przewodnicząca samorządu uczniowskiego SP w Dębowcu - Nikola Szendzielarz.
OBCHODY DNIA PATRONÓW SZKOŁY
Dnia 14 lutego br. w naszej szkole już po raz drugi odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patronów Szkoły. W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością wyjątkowi goście, a wśród nich m. in.: przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, Związku Kombatantów, członkowie organizacji historycznych, patriotycznych i wojskowych.
Obchody rozpoczęły się o godz. 9:30 od prelekcji Sławomira Snopka, który przedstawił fotorelację i wspomnienia z uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Cichociemnym i Lotnikom w Brindisi na południu Włoch.
Na samym początku akademii wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i szkolny, krótkie przemówienie wygłosił pan wójt. Następnie przypomniano kim byli Cichociemni i jak ważną rolę odegrali w historii wojskowości oraz naszej Małej Ojczyzny. Później wyświetlono krótki filmik z udziałem pana Aleksandra Tarnawskiego, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w tegorocznych obchodach, jednak zapewnił o swojej pamięci, a także zaprosił na przyszłoroczną uroczystość, w czasie której będziemy świętowali 80 rocznicę Zrzutu Cichociemnych, a także Jego setne urodziny.
W dalszej części uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i historycznej, chór odśpiewał pieśń zatytułowaną „Modlitwa obozowa”, obejrzeliśmy także materiał filmowy o Adolfie Pilchu – Cichociemnym Ziemi Cieszyńskiej, pochodzącym z pobliskiej Wisły. Na samym końcu uroczystości uczniowie z klasy 6A zaprezentowali wojskową musztrę oraz ogłoszono listy laureatów Konkursu Wiedzy Historycznej o Cichociemnych i Konkursu Ortograficznego.
Obchody zakończyła krótka prelekcja na temat I Zrzutu Cichociemnych oraz złożenie hołdu pamięci pod pomnikiem Cichociemnych przez gości i delegacje uczniowskie.