Nowa galeria MOJA NIESAMOWITA CHOINKA - kreatywne prac klas 4 - Dębowiec i Iskrzyczyn została dodana do albumu fotograficznego
MOJA NIESAMOWITA CHOINKA - kreatywne prac klas 4 - Dębowiec i Iskrzyczyn
- 35
KONKURSY z okazji 80-tej rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych
Z okazji 80-tej rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych nasza szkoła organizuje szereg konkursów dla wszystkich uczniów z Dębowca wraz z filiami. Poniżej zamieszczamy szczegóły konkursów na pracę plastyczną oraz prezentację o tematyce związanej z tym ważnym dla naszej społeczności szkolnej wydarzeniem.
KONKURS NA PRACĘ PLASTYCZNĄ
skierowany jest do uczniów z klas 4-8
SZCZEGÓŁY TECHNICZNE
Format pracy nie większy niż A1 (czyli 84,1 cm na 59,4 cm);
technika dowolna płaska np. malarska (farby, pastele), rysunkowa, kolaż, witraż, wydzieranka, wycinanka itp;
w wypadku prac wykonanych suchymi pastelami należy je zabezpieczyć przed rozmazywaniem spryskując lakierem do włosów;
prace przestrzenne nie będą przyjmowane.
TERMIN I MIEJSCE
Prace prosimy składać do 5 lutego w sekretariacie danej szkoły.
Na odwrocie pracy należy zamieścić metryczkę zawierającą:
imię i nazwisko autora,
klasę,
szkołę.
PRACE MAJĄ BYĆ WYKONANE CAŁKOWICIE SAMODZIELNIE
KONKURS NA PREZENTACJĘ
skierowany do uczniów z klas 6-8
SZCZEGÓŁY TECHNICZNE:
Prezentację można wykonać w dowolnym programie do tworzenia prezentacji (np. z pakietu Microsoft Office, Libre Office, Open Office) lub w programie do prezentacji online (np. korzystając z platformy Office 365 lub dysku google)
Prezentacja może zawierać teksty, ilustracje, dźwięki, filmy oraz hiperłącza,
Na ostatniej stronie prezentacji należy zamieścić adresy stron, z których się korzystało podczas zbierania materiałów oraz imię i nazwisko autora, klasę, szkołę.
TERMIN I MIEJSCE
Prace prosimy przesyłać lub udostępniać do 5 lutego na adres
don.dorota@sp.debowiec.cieszyn.pl
PRACE MAJĄ BYĆ WYKONANE CAŁKOWICIE SAMODZIELNIE
Najlepsze prace plastyczne oraz prezentacje zostaną nagrodzone oraz wyeksponowane na stronie szkoły.
W dniu Jubileuszu!
W tym szczególnym dniu Jubileuszu setnych urodzin, społeczność naszej szkoły dołącza się do życzeń.
Świąteczne życzenia...
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła
Świąt Narodzenia Pańskiego
Odpoczynku od codziennego zabiegania
oraz chwili zadumy
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
życzy
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Powyższy link jest świąteczną niespodzianką:)
Szkolny Klub Wolontariatu "Spadochroniarze" działają
Pomimo sytuacji jaka ma miejsce na całym świecie - pandemia COVID 19 oraz odgórnych wytycznych dotyczących kontynuacji edukacji w formie zajęć online, Wolontariusze naszej szkoły wywiązują się z założonych planów. Każdy pomaga na swój sposób, angażując swoje serca, chęci i dobrą wolę. Od początku roku szkolnego zaplanowaliśmy kilka akcji, które udało nam się pomyślnie zrealizować:
1. Dostarczyliśmy potrzebujący asortyment do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
2. Przekazaliśmy karmę, miski, koce naszym kochanym Zwierzętom ze schroniska "Azyl" w Cieszynie.
3. Włączyliśmy się do sprzedaży edukacyjnych cegiełek na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych "Pomóż i TY" - przekaz pocztowy na łączną kwotę 255,04 zł.
4. Wspieraliśmy Szlachetną Paczkę doręczając do szkoły potrzebne produkty.
5. Wykonaliśmy świąteczne kartki dla mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" w Skoczowie.
6. Nadal zbieramy zakrętki dla naszej koleżanki Dorotki Dąbrowskiej z Ogrodzonej i zachęcamy wszystkich do wspólnego zaangażowania się.
Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych inicjatyw wszystkim zaangażowanym, a w szczególności: Nauczycielom, Opiekunom SKW, Rodzicom oraz uczniom.
Konkurs "Flagi krajów anglojęzycznych"
Został rozstrzygnięty konkurs z języka angielskiego, który był przeznaczony dla uczniów kl.I i IIa. Celem konkursu było poznanie symboli krajów anglojęzycznych, rozwijanie uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej oraz wzmacnianie wśród uczniów wiary we własne siły i możliwości. Prace zostały ocenione i pod względem kreatywności, oryginalności i walorów estetycznych. Bardzo dziękuję za wszystkie nadesłane przez dzieci prace:)
Wyłonienie zwycięzcy to:
I miejsce - Anna Golec kl. 2
II miejsce - Sara Bryja kl.1 oraz Fabian Janota kl. 2
III miejsce - Julia Machej kl. 1 oraz Szymon Zowada kl.2
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów i kreatywnych pomysłów.
nauczyciel j. angielskiego
Monika Ryncarz
Kalendarze adwentowe
W oczekiwaniu na Wigilię i Boże Narodzenie uczniowie klasy 2 b wykonali piękne i pomysłowe kalendarze adwentowe. Rodzice zadbali o to, aby odliczanie do świąt było miłe, przyjemne i pyszne, dlatego w każdym dniu w kalendarzu czeka na ich pociechy coś dobrego i słodkiego.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.
Legenda o białym orle - twórczość uczniów klasy 2b
Podczas listopadowych lekcji uczniowie klasy 2 B dowiadywali się jak powstała nasza ojczyzna oraz poznawali legendy. Jedną z poznanych legend była Legenda o białym orle.
W ramach zajęć plastycznych uczniowie mieli wykonać makietę grodu wg własnego pomysłu. Wszyscy bardzo zaangażowali się w działania i sumiennie wywiązali się z zadania. Poniżej znajdują się efekty wielogodzinnych działań – piękne, okazałe makiety grodów.
Zapraszamy do obejrzenia pozostałych prac zamieszczonych w albumie fotograficznym.
Zmiana godzin pracy biblioteki szkolnej w czasie nauki zdalnej
W czasie trwania nauki zdalnej biblioteka szkolna będzie czynna
w czwartki w godz. 12:30-16:00.
Euroweek - warsztaty języka angielskiego
W dniach 13-17 października, grupa 20 uczniów, klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Dębowcu wzięło udział w 5-dniowych warsztatach językowych, które odbyły sie w Różance w kotlinie Kłodzkiej. Był to bardzo intetsywny czas, wypełniony od śniadania do kolacji zajęciami, prowadzonymi przez lektorów z różnych zakątków świata w tym: Indonezji, Armenii, Polinezji Francuskiej, Tajlandii, Sri Lanki itd. Wolontariusze przygotowali mnóstwo prac projektowych, gier, zajęć skierowanych tylko na komunikację i to jest oczywiście największa wartość takich warsztatów, które mają pomagać w pokonaniu bariery językowej. Dodatkowo uczniowie mogli poznać nowe kultury, egzotyczne kraje ich zwyczaje. Czas spędzony razem poza murami szkoły, integracja to obecnie rzeczy, których nam pedagogom i uczniom brakuje najbardziej dlatego te wspomnienia zostaną z nami na długo.
Nie ma nic ważniejszego dla nas nauczycieli niż widok dzieciaków zachwyconych zajęciami i proszących o kolejny wyjazd. Serdecznie dziękuję pani B. Szczypce za współuczestnictwo i opiekę nad uczniami, dyrekcji i rodzicom za zgodę na wyjazd uczniów w tak trudnym okresie i przede wszystkim uczniom ponieważ byli FANTASTYCZNI!
Poniżej wypowiedzi uczniów na temat warsztatów. Niech słowa mówią same za siebie.
Joanna Maciałowicz
nauczyciel j.ang.
Euroweek jest świetną formą nauki języka. W ciągu tych dni nauczyłam się bardzo dużo. Przestałam bać się mówić po angielsku, z obawą popełnienia błędu. Była to dla mnie też super zabawa. Poznałam nowych ludzi, dowiedziałam się więcej o ich krajach i kulturach. Bardzo chciałabym pojechać tam znowu.
Barbara Branny
Euroweek uświadomił mi, że w tych czasach bardzo ważne są języki obce między innymi angielski. Na zajęciach było świetnie! Miła atmosfera, dużo pracy w grupach, dużo różnych śmiesznych zadań. Zapoznałam się z ciekawymi tradycjami poszczególnych krajów. Poznałam super ludzi. Nawiązałam nowe kontakty. Cieszę się, że mogłam brać udział w tym wydarzeniu.
Nikola Kubicius
Moje wrażenia z EUROWEEK są bardzo pozytywne. Wolontariusze byli świetni! Cały plan był tak ułożony, że przez te dni udało mi się podreperować w dużym stopniu mój angielski. Bardzo było śmiesznie Kadra nauczycieli " The best". Najbardziej podobały mi się gry i zabawy w języku angielskim. Na pewno pojadę za rok. Polecam każdemu!
Mikołaj SembolMoje przeżycia z Euroweek:
1.Mogłem nauczyć się wiele ciekawych rzeczy o zagranicznych krajach.
2.Pewniej używam języka angielskiego.
3.Poznałem wielu ciekawych ludzi.
4.Wypowiadam się pewniej. Damian DytkoW kilku zdaniach opiszę moje wrażania odnośnie Euroweek'u :
Ja jestem bardzo zadowolona po tym wyjeździe z kilku powodów . Po pierwsze, nabrałam pewności i przełamałam opory w mówieniu po angielsku. Po drugie, bardzo podobała mi się możliwość poznania innych krajów przy pomocy wolontariuszy. Trzecim powodem jest to, że bardzo podobał mi się sposób prowadzenia warsztatów przez wolontariuszy oraz fakt, że wolontariusze starali się nam jak najbardziej urozmaicać zajęcia.
Podsumowując jestem bardzo zadowolona i cieszę się , że mogłam wziąć udział w Euroweek'u.
Oliwia Żur
Było fantastycznie. Poznałam nowe osoby, osłuchałam się z językiem angielskim i poznałam kultury innych państw. Mam większą pewność siebie. Najbardziej podobały mi się prace w grupach oraz to kiedy przedostatniego dnia w 5 osobowych grupkach wolontariusze chodzili siadali z nami i zadawali pytania. Nie można zapomnieć oczywiście o wieczornym disco oraz kiedy nasze panie były przy laptopie i załamywały się gdy prosiliśmy o One Direction. Gdybym miała podsumować cały wyjazd jednym zdaniem to po prostu powiedziałabym „To była fantastyczna przygoda". Byłam drugi raz i na pewno nie ostatni. Chciałam również podziękować pani i pani Szczypce że zgodziły się panie wyjechać. A pani szczególnie, że zorganizowała pani ten wyjazd.
Dobrze koniec, bo trochę się rozpisałam a nie planowałam tego.Kornelia Pniok
Zacznę od tego, że była to przerwa od nauki, której tak rozpaczliwie potrzebowałam. Drugim pozytywnym uczuciem było to, że dowiedziałam się czegoś więcej o wolontariuszach i krajach, z których pochodzili. Po trzecie, nabrałam większej pewności siebie i zaczęłam być bardziej otwarta dla ludzi niż przedtem. I po czwarte i najważniejsze poprawiłam swoje pojęcie językowe i nie bałam się już tak strasznie błędów, które popełniałam.
Jeszcze bardzo podobały mi się gry i pracę w grupach, które urządzali wolontariusze.Nadina Broda
Na Euroweeku bardzo mi się podobało. Super jest tak odpocząć kilka dni od presji w szkole. Świetna możliwość poznania nowych kultur oraz po części też języków. Okazja żeby przełamać się w komunikacji po angielsku. Wolontariusze byli strasznie pozytywni, zawsze starali się aby wszystko było dobrze. Warunki super, jedzonko bardzo dobre, także polecanko. Na pewno za rok też pojadę.
Maria Bogusz
Na Euroweeku bardzo mi się podobało. Było dużo śmiesznych zadań oraz występów, które przypadły mi do gustu. Choć i tak najbardziej podobały mi się gry na myślenie takie jak zgadywanie słówek oraz ludzkie kółko krzyżyk. Native speakerzy byli bardzo mili i pomocni, więc gdy się czegoś nie wiedziało często było można ich zapytać, a oni nam odpowiadali. Na pewno jestem dzięki temu teraz odważniejszy w mówieniu po angielsku i nie martwię się, że popełnię błąd.
Piotr Soboszek
Uważam, że na Euroweeku ośmieliłam się by rozmawiać po angielsku. Nauczyłam się dużo innych słówek których nie znałam. Zasięgnęłam wiedzy z innym krajów, ich obyczajów i kultur. Warto pojechać na taki wyjazd jeśli chce się udoskonalić swój angielski.Anna Holisz
Moje odczucia po Euroweeku są bardziej dobre. Atmosfera na warsztatach była naprawdę niesamowita, dobre jedzonko i mili wolontariusze, od których można było dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. Z chęcią pojechałabym drugi raz
Oliwia Hławiczka
Na zajęciach bardzo mi się podobało. Była miła atmosfera, dużo ciekawych i śmiesznych zajęć w grupach. Poznałam dużo świetnych ludzi i nawiązałam nowe kontakty.
Kamila Kubala
Na Euroweeku podszkoliłem swoje umiejętności słuchania i mówienia w języku angielskim. Poznałem kulturę innych krajów. Bardzo chętnie pojechałbym jeszcze raz.
Kamil Kraszewski
11 XI 2020 r. ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W roku 1918, w wyniku I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Był to wysiłek wielu ludzi, wśród nich tzw. "Ojców Niepodległości"
Na zdjęciach w kolejności:
Ignacy Daszyński
Józef Piłsudski
Roman Dmowski
Wincenty Witos
Wojciech Korfanty
Pomimo zakończenia I wojny światowej Polacy walczyli przez kolejne lata w wojnach i powstaniach o granice odradzającego się państwa . Wielu z nich oddało życie.
Po zakończeniu walk zrodziła się idea uczczenia Tych , którzy oddali życie za Ojczyznę, idea wzniesienia GROBU NIEZNANNEGO ŻOŁNIERZA W WARSZAWIE, gdzie pochowano bezimiennego obrońcę Lwowa. Tam też płonie wieczny ogień, znajdują się urny z ziemią z pól bitewnych, a żołnierze trzymają wartę przez 24 godziny 365 dni w roku. Na jednym z filarów znajdują się nazwy: CIESZYN i SKOCZÓW.
Obejrzyj:
Historia GROBU NIEZNANEGO ZOŁNIERZA W WARSZAWIE
Jeżeli Jesteś uczniem klas młodszych zobacz filmy poniżej:
Zanim Piłsudski został marszałkiem
Polska odzyskuje niepodległość
Jeżeli Jesteś uczniem klas starszych zobacz:
II RP - droga do niepodległości
Uczcijmy ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - wywieśmy flagi i pamiętajmy!
Regulamin wypożyczenia sprzętu komputerowego w SP w Dębowcu
Nauczanie zdalne
W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą nauczania w szkole podstawowej informuję:
- W dniu 26 października zajęcia w klasach I – III odbywają się zgodnie z planem. Świetlica oraz stołówka działają bez zmian.
- W dniu 26 października zajęcia zdalne dla klas IV – VIII nie odbędą się. Rada pedagogiczna opracuje w tym dniu plan zajęć oraz szczegółowe wskazówki, w jakich godzinach i z jakich przedmiotów odbędzie się łączenie za pomocą platformy TEAMS. Wychowawcy tego dnia przekażą informacje uczniom, by we wtorek rozpocząć pracę na platformie.
RUSZA ZBIÓRKA NA RZECZ SCHRONISKA!
Zima to wyjątkowo trudny okres dla schronisk,
dlatego Szkolny Klub Wolontariatu „Spadochroniarze”
organizuje zbiórkę darów dla zwierząt.
Akcja trwa od 6.10.2020 do 30.10.2020
ZBIERAMY:karmę suchą i mokrą,
koce, ręczniki, posłanka dla zwierząt,
miski, smycze, obroże,
zabawki.
Dary można przynosić do szkoły I piętro, korytarz (budynek główny)i wkładać do opisanych kartonów.
Liczymy na Was!
Zbieraj kasztany i żołędzie
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU
„SPADOCHRONIARZE”
zaprasza do udziału w ogólnoszkolnej akcji zbierania
KASZTANÓW i ŻOŁĘDZI
Plony naszej akcji przekażemy na ręce przedstawicieli Pokazowej Zagrody Żubrów w PSZCZYNIE.
Kasztany oraz żołędzie:
- w dobrym stanie,
- suche,
- posegregowane (osobno: kasztany, żołędzie, bączki),
- opisane (imię, nazwisko, klasa).
należy przynosić do szkoły (budynek główny, I piętro, korytarz – wkładamy do opisanych kartonów).
Opiekunem akcji jest Kamila Kubala kl. 8B
Termin zbiórki: do 30.10.2020r.
Wolontariat zaczyna działać!
24 września odbyło się spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariatu "Spadochroniarze”. Razem zebrało się 11 uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Cichociemnych Spadochroniarzy w Dębowcu. Wolontariusze rozmawiali o potrzebach społecznych i swoich pomysłach. Co ważne, do Klubu ciągle można dołączyć. Zapraszamy przede wszystkim odpowiedzialnych uczniów, którzy swój wolny czas chcą poświęcić innym.
Ustaliliśmy terminy spotkań, podczas których będziemy wymieniać się doświadczeniami oraz kolejnymi pomysłami, a także omawiać podjęte działania.
Odpowiedzialne osoby za poszczególne akcje to:
1. Szpital Pediatryczny - Oliwia Żur i Mikołaj Cieśliński (zbiórka zakończona).
2. Schronisko AZYL w Cieszynie - Aneta Rokowska i Zofia Porębska (zbiórka trwa do 30.10.2020r.)
3. Zagroda Żubrów w Pszczynie - Kamila Kubala (zbiórka trwa do 30.10.2020r.)
4. Akcja ZBIERAMY ZAKRĘTKI - wszyscy Wolontariusze.
5. Artykuły szkolne dla potrzebującej rodziny z Jastrzębia Zdroju – Kamila Kubala.
6. Szkoło Pomóż i Ty - sprzedaż edukacyjnych cegiełek na terenie szkoły podczas przerw dla podopiecznego Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych 23 letniego Błażeja W.
7. „Czytam młodszym kolegom” – chętni Wolontariusze ustalają samodzielnie
z Nauczycielem Świetlicy.
Na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach oraz zrealizowanych akcjach!
Nakrętki zbieramy i innym pomagamy
Wkrótce wywiadówki
Godziny spotkań rodziców:
Środa 16 września
Godzina 16.00
Kl. I i II a - Budynek małej szkoły
Kl. III a sala 14
Kl. IV a sala 19
Kl. V sala 26
Kl. VI a sala 24
Godzina 17.00
Kl. II b - Budynek małej szkoły
Kl. III b sala 15
Kl. IV b sala 18
Kl. VI b sala 31
Kl. VII a sala 29
Kl. VII b sala 27
Czwartek 17 września
Godzina 17.00
KL. VII c sala 19
Kl. VII d sala 17
Kl. VIII a sala 25
Kl. VIII b sala 31
Kl. VIII c sala 26
Bezpieczna stołówka
Przy oraganizacji żywienia w szkole wprowadzone zostały zasady szczególnej ostrożności dotyczące bezpiecznego spożywania posiłków w stołówce szkolnej.
Wyjazd do Londynu
Wyjazd uczniów do Londynu w tym roku szkolnym zaplanowany jest na 16-21 czerwca lub 11-16 sierpnia. Wyjazd będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej.