• LATA SZEŚĆDZIESIĄTE

•    W latach 60-tych do Szkoły Podstawowej w Dębowcu co roku uczęszczało ponad 200 dzieci z Dębowca i Kostkowic. Ciągł brak miejsc spowodował, że władze Dębowca zaczęły poważnie myśleć o rozbudowie szkoły. W grudniu 1965 r. zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Przygotowano deklaracje, które przewidywały wpłatę 1 tys. złotych od rodziny. W następnych latach dochody z festynów szkolnych, bali, przedstawień wystawionych dla dorosłych przeznaczane były na rozbudowę szkoły. Mimo tego, że społeczeństwo Dębowca w lutym 1966 r. na zebraniu z posłami ziemi cieszyńskiej dowiedziało się, że w bieżącym planie 5-letnim rozbudowa szkoły w Dębowcu jest nierealna, nie zaprzestano gromadzenia środków finansowych. Skoro rozbudowa była niemożliwa, w sierpniu 1967 r. rozpoczęto generalny remont w szkole.  Na przełomie lat 60-tych i 70-tych uczniowie szkoły mogli rozwijać swoje talenty i zdolności w organizacjach szkolnych i kółkach zainteresowań. Na terenie szkoły funkcjonowały następujące organizacje: Związek Harcerstwa Polskiego, Spółdzielnia Uczniowska „Iskierka”, Samorząd Uczniowski, Szklona Kasa Oszczędności, Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Liga Ochrony Przyrody, Szkolne Koło PCK, Liga Obrony Kraju, Kółko dramatyczne.