• SZKOŁA PODSTAWOWA W DĘBOWCU U PROGU TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

•    Po siedemnastu latach budowy, nastąpiła wreszcie przeprowadzka pomocy dydaktycznych ze starej szkoły do nowej, ku wielkiej radości całej dębowieckiej społeczności. I chociaż nie wszystko było skończone, marzenia o nowej szkole, ziściły się, a warunki nauki zdecydowanie się poprawiły. Uroczyste otwarcie nowej szkoły odbyło się 10 listopada 1993 roku. W obecności władz lokalnych, wojewódzkich, kościelnych obu wyznań, byłych dyrektorów i nauczycieli dębowieckiej szkoły, dyrektorów sąsiednich placówek  oświatowych, nauczycieli, dzieci, młodzieży i ich rodziców uroczyście dokonał ówczesny dyrektor Piotr Galusik

W roku szkolnym 1995/96 w 13 oddziałach uczyło się łącznie 276 uczniów. Inaczej niż dziś, wyglądał w nowym budynku szkoły przydział sal. Choć nowy budynek szkoły oferował dębowieckim uczniom sporo przestrzeni duże, jasne i dobrze wyposażone klasopracownie dydaktyczne, ładne sanitariaty, główna bolączką był brak sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się w salce przystosowanej tylko do ćwiczeń gimnastycznych lub na korytarzach szkoły dlatego oddanie do użytku nowoczesnej sali gimnastycznej 20 maja 1998 roku stało się dla dębowczan wydarzeniem nie mniej doniosłym od otwarcia nowego budynku szkoły  w 1993 roku. Po wielu latach marzeń uczniów, nauczycieli, rodziców piękny obiekt sportowy stał się wreszcie rzeczywistością.

Rok szkolny 1998/99 był okresem, w którym szkoła w Dębowcu wzbogacała swą bazę dydaktyczną. W lipcu 1999 roku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie sportowe – otwarcie boiska, natomiast 3 sierpnia 2001 nastąpiło otwarcie boiska do piłki plażowej.

W związku z reformą oświaty w roku szkolnym 1999/2000 decyzja władz gminy utworzono gimnazjum, ulokowano w nowym budynku SP w Dębowcu. Następnie przystąpiono do urządzenia świetlicy i biblioteki, z których korzystali by zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Kolejnym poważnym przedsięwzięciem było uruchomienie szkolnej stołówki 8 marca 2000 roku.

W roku szkolnym 2000/2000 w sześcioklasowej już szkole podstawowej pobierało naukę 220 uczniów  w 11 oddziałach w gimnazjum – 192 uczniów w 8 oddziałach. W budynku szkoły było coraz tłoczniej. Kolejny raz w historii dębowieckiej szkoły odżył problem ciasnoty. Uczniowie klas I – III praktycznie w ogóle nie mieli dostępu do sali gimnastycznej. W związku z tym już w grudniu 2000 roku, Zarząd Gminy zadecydował o remoncie budynku szkoły z 1908 roku, mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci. 3 września 2001 roku, po ośmiu latach przerwy, w gustownie odnowionych murach ,,szacownej staruszki” znów zabrzmiał pierwszy dzwonek dla uczniów nauczania zintegrowanego. Największym prezentem, jaki im zafundowano była oczywiście sala gimnastyczna i pięknie wykończone sanitariaty.

10 listopada 2003 roku odbyła się uroczystość 10-lecia istnienia budynku  w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Dębowcu.

Od początku grudnia 2003 roku zaczął funkcjonować w budynku nowej szkoły system monitoringu. W kolejnych latach wzbogacono pracownie informatyczną o nowe komputery/ zakupiono piec komorowy do wypału ceramiki artystycznej, dzięki temu przedsięwzięciu w szkole powstała profesjonalna pracownia ceramiczna. Natomiast przy szkolnej bibliotece zaczęła funkcjonować pracownia multimedialna.