• CZASY WOJENNE

• Tuż przed I wojną światową, w roku szkolnym 1913/1914 w Trzyklasowej Szkole w Dębowcu uczyło się 205 dzieci. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli, którzy zdali odpowiednie egzaminy kwalifikacyjne. Szkoła była wtedy jedną z dziewięciu trzyklasowych szkół na Ziemi Cieszyńskiej.

W czasie I wojny światowej, wojska czeskie, zamieniły szkołę w magazyny i koszary. Jednakże tuż po wycofaniu się wojsk przystąpiono do usuwania szkód i gromadzenia potrzebnego sprzętu szkolnego. Niestety, nie minęło nawet 20 lat, kiedy szkoła ponownie przeżywała wojenne losy. W czasie okupacji niemieckiej zniszczono wszystkie polskie podręczniki, mapy, obrazy, pomoce naukowe, a ze zbiorów szkolnej biblioteki  nie zachowała się żadna książka. Polscy nauczyciele zostali zwolnieni, a ich miejsce zajęli nauczyciele sprowadzeni z Niemiec.

Kierownikiem szkoły był Kurt Kempfer, a nauka w szkole prowadzona była tylko w języku niemieckim. Natomiast w czasie II wojny światowej wprowadzono niemiecki system oceniania. Lata okupacji były trudnym okresem w życiu mieszkańców Dębowca. 30 kwietnia 1945r. wojska niemieckie musiały się wycofać. W tym dniu zakończyła się okupacja Dębowca, a wyzwolona ludność mogła odetchnąć z ulgą.