• LATA SIEDEMDZIESIĄTE

• W 1972 r. nastąpiła zmiana nazwy z kierownik szkoły na dyrektor szkoły. Funkcję dyrektora do 1976 r. pełnił Rudolf Mizia. 1 stycznia 1973 r. doszło też do zmian w strukturze jednostek administracyjnych i władz terenowych. Dębowiec stał się siedzibą gminy, obejmującej swym zasięgiem jeszcze 6 sołectw. Nominację na pierwszego Gminnego Dyrektora Szkół 10 lutego 1973 r. otrzymał Jan Kobiela, który funkcję tę pełnił do 1980 roku. Na początku lat 70-tych okres swojej świetności przeżywał szkolny zespół dramatyczny pod kierunkiem R. Mizi.  Człowiek ten, czasie pobytu w Dębowcu dał się poznać jako popularyzator wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Lata 70-te były okresem niezwykłych sukcesów chóru szkolnego, zespołu wokalnego i instrumentalnego, działających pod kierunkiem długoletniego nauczyciela muzyki Rudolfa Stryji. Coraz większy nacisk zaczęto kłaść na wychowanie fizyczne, ale szkoła w Dębowcu nie posiadała sali gimnastycznej. Trudne warunki do nauki w ciasnych pomieszczeniach szkoły oraz brak sali gimnastycznej sprawiły, że zaczęto myśleć o budowie nowego budynku szkoły.